Kitap Maliyeti Nasıl Azaltılır? Uygun Fiyata Kitap Bastırmanın 7 Yolu

Kitap Maliyeti Nasıl Azaltılır? Uygun Fiyata Kitap Bastırmanın 7 Yolu

Günümüzde artık her isteyen kişi kendisine özel bir kitap tasarımı hazırlatıp bunu kolaylıkla bastırabilmekte, ve bu kitapları hatıra olarak saklayabileceği gibi bunu profesyonel bir iş haline getirip bundan da para kazanmayı hedeflemiş olabilirler. Peki kitap basım yaptıracağınız zaman, Kitap maliyeti nasıl daha uygun bir hale getirebilir siniz?

Kitap maliyeti etkileyen birçok unsur bulunmakta, madde madde bunlara değinmeye çalışacağız.

1) Kitap Maliyeti Etkileyen Unsurların Başında Ebat Seçimi

Kitap baskı fiyatını etkileyen en önemli faktörlerden biri, kitap ebatıdır. Ebat büyüdükçe veya özel bir ebat olduğunda fiyat da bu oranda yükselecektir.

Peki hangi ebat yaparsak kitap basımı daha uyguna gelir?

Kitap ebatınız A5 ebat (14.8x21cm) olması halinde fiyatınız uygun çıkacaktır. Eğer daha uygun fiyat olmasını isterseniz bunu 14x19cm yapmanız halinde biraz daha uygun fiyata yaptırabileceğinizi bilmenizi isteriz, bu ebatlar haricinde biraz daha maliyetli olan 17×24 olarak da alternatif yaptırabilirsiniz.

Kitap Baskısında Ebat Seçimi

kitap maliyeti ebat secimi

2) Kitap Tasarımında Renk Çeşitliliği

Kitap tasarımını hazırlarken kullanılan renk sayısına dikkat etmeniz size maliyet açısından büyük avantaj sağlayacaktır. En avantajlı fiyat için iç sayfaları tek renk kullanmanızı tavsiye ederiz. Renk sayısı arttıkça 2 renk 3 renk veya CMYK fiyat da bu oranda yükselecektir. Ama kapak sayfasını Ön Kapak, Arka Kapak ve Kapak içlerini renkli olarak hazırlayabilirsiniz, bu kapaklar farklı bir makinede basılacağından dolayı fiyatı değiştirmemektedir.

Kitap Tasarımında Renk Çeşitliliği

kitap tasarımında renk cesitliligi

3) Maliyeti Azaltacak Diğer Bir İşlem Kapak İçlerine Baskı

Kitap tasarımı hazırlarken amacımız minumum maliyet ise, ön kapak içi, ve arka kapak içi sayfalarını boş bırakmalıyız, kapak içlerini boş bırakarak ufak da olsa tasarruf sağlayabiliriz. Buradaki fiyat düşüklüğünün sebebi ise, kapak içleri de basıldığı zaman hem ön taraf, hem de içleri ayrı olarak basılacağından dolayı baskı maliyeti ufak da olsa artacaktır, fakat kapaklar basılırken tek tarafın basılarak bitmesi bize daha uygun fiyata mal olabilir.

4) Laminasyon, Lak, Varak, ve Gofre Seçimi

Tasarımınız bittikten sonra bu işleme karar vermeniz kitap maliyeti etkileyecek bir diğer unsurlardan biridir. Genelde kapaklarda laminasyon (selefon) işlemi ücretsiz olarak parlak, veya mat olarak yapılmaktadır. Ama eğer siz kapak içlerine de selefon isterseniz, bu size ek bir maliyet çıkaracağını bilmelisiniz.

Diğer bir yandan kapakta belirleyeceğiniz yazı veya resimlerin kabartma lak, altın yaldız, gümüş yaldız veya gofre tercihiniz olabilir, buda ekstra maliyet olacağını aklınızda bulundurmanızda fayda vardır.

Kitap Basımı Sonrası Laminasyon, Lak, Varak, ve Gofre Seçimi

kitap basimi sonrasi lak

5) Kitap Fiyatını Etkileyen Diğer Bir Unsur Cilt Seçimi

Kitap baskısından önce cilt seçiminizi belirlemeniz gerekmektedir, fiyat alırken bu unsur fiyatı etkilemektedir, Genelde Amerikan cilt tercih edilirken, biraz daha sağlam olsun derseniz Amerikan iplik dikiş yaptırabilirsiniz. Tabii ki bunun ek bir maliyet çıkaracağını unutmamalısınız.

6) Kitap Maliyeti İçin İç Kağıt ve Kapak Kağıtlarının Belirlenmesi

Kitap basım konusunda en çok maliyet arttıran önemli hususlardan biri ise, iç ve kapak sayfalarının kağıt türü ve kağıt gramajlarıdır. Yani siz eğer kapakları standart 250-350gr arası yaptırmak yerine sert (sıvama) kapak tercih ederseniz, maliyetinizin en az %50 – %60 artacağını aklınızda bulundurmalı, ve işinizin üretim süresinin biraz daha uzun olacağını bilmelisiniz.

İç kağıtlarda ise, 1.hamur kağıt genelde tercih edilebileceği gibi, alternatif olarak da 2.hamur, 3.hamur, ivory veya enzo kağıt da seçilebilir, bunlarda da fiyatta değişimlere neden olabilir, ve bunlarında kendi arasında gramajları değişmektedir, eğer biraz daha kalın bir kağıt isterseniz, buda otomatik olarak fiyatı arttıracaktır, ama standart olarak 1.hamur 80gr kağıt tercih edebilirsiniz.

Kitap Basım Öncesi İç Kağıt ve Kapak Kağıtlarının Belirlenmesi

kitap maliyeti kagit secimi

7) Kitap Maliyeti İçin Matbaa Seçimi

Evet en önemli konulardan biri ise matbaa seçimi, bu kısım belki de fiyatı en çok etkileyecek maddelerden biri dersek yanlış olmaz. Kimi matbaa firmaları kar marjını %7-%10 yaparken bazıları %20 veya daha yüksek rakamlara taşıyabilmektedir, buda siz fiyat araştırması yaparken bir firmanın 5.000 tl fiyat verdiği bir işe 6.000 – 6.200 tl fiyat vermesi gibi karşınıza çıkabilir, bu durumda uygun fiyat veren firma hakkında olumsuz bir ön yargı oluşabilir aklınızda fakat önemli olan nokta, iki firmayı karşılaştırmaktır, yani sırf fiyat farkından dolayı uygun fiyatlı olanın baskısı kötü diye düşünmek oldukça yanlıştır.

Kim bilir belki de 6.200 tl fiyat veren kişi de o 5.000 tl olan yerde işini yaptırıp, araya kar marjını koyarak size işi satıyor olabilir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, organize matbaa olan yerlerin, diğer firmalara göre kar marjlarının düşük ve kendi üretiminin olduğu yerlerdir, eğer sizin de kitap bastırma, veya broşür, el ilanı, kartvizit veya dergi, katalog basım işleriniz olması halinde, organize matbaa olarak, en uygun fiyat avantajını sunduğumuzu bilmeli ve mutlaka firmamızdan da fiyat teklifi almanızı önermekteyiz.

Diğer bir konumuz olan , Katalog Tasarımı Hazırlama adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *