Akılda Kalıcı Kartvizit İçin Altın Kurallar (Dikkatlari Üzerinize Çekin)

Akılda Kalıcı Kartvizit İçin Altın Kurallar (Dikkatlari Üzerinize Çekin)

Kısaca kartvizit bir firmanın etiketidir. Kartvizit Tasarımı Nasıl Olmalı? Buradan İnceleyebilirsiniz; 5renkmatbaa.com/kartvizit-tasarimi-nasil-olmali Dizaynı hazırlanırken özen göstermek, size her zaman olumlu yönde dönüşleri olacaktır, Ne kadar etkileyici bir kartvizit tasarımı hazırlanırsa, kartviziti inceleyen kişide merak uyandırabilir ve firmanıza güveni artabilmektedir. Gelin beraber nasıl daha Akılda Kalıcı Kartvizit tasarımı hazırlayabiliriz bunu inceleyelim;

Yapacağınız veya yaptıracağınız kartvizit tasarımı öncelikle, rahat okunabilir, bir boyutta olmalı, çok küçük veya aşırı büyük olarak yapmaktan kaçınmalıyız. Bu yazı fontunu yapacağınız sektöre göre uyarlayabilirsiniz, kurumsal bir firma için, ortalama adres ve telefon bilgilerini 7-8 punto yapabileceğiniz gibi eğer çocuklara yönelik bir kartvizit tasarlıyorsanız bunu biraz daha büyük yapmanız okunması açısından etkilidir. Matbaa ya işinizi gönderdikten sonra iş işten geçebilir, baştan tüm bunları ayarlamanız oldukça önemlidir.

Akılda Kalıcı Kartvizit İçin Üzerinde Olması Gereken Bilgiler

Bir kartvizit dizaynı yapılırken;

  • Firma adı
  • Ad, soyad, ünvan
  • Mail adresi
  • Web sitesi adresi
  • Açık adres bilgisi
  • Sabit ve cep telefonu, (var ise faks)
  • Bunun haricinde sosyal medya hesaplarınızı da tercihinize göre ekleyebilirsiniz.

kartvizitde olmasi gereken bilgiler

Kartvizit Üzerindeki Bilgilerin Okunabilir Olduğundan Emin Olmalısınız.

Kartvizit bilgilerinizi eklerken adres bilgilerinin olduğundan emin olmalısınız. Açık adresi hiç eklememeniz halinde ise karşı tarafın, adresinizi bilmesini istemediğini düşünebilir, hatta tasarımızda yeriniz mevcut ise, harita olarak da eklemeniz size avantaj sağlayacaktır.

Kartvizit Üzerine Resim Eklemeyi Hiç Düşündünüz mü?

Akılda Kalıcı Kartvizit tasarımı için, resminizi tasarımınıza eklemeniz, ilk defa tanıştığınız biri açısından akılda kalıcılık olması açısından önemlidir, tabii ki bu durum her sektörde mümkün olmamaktadır. Sektörünüz uygun ise resim eklemeyi düşünebilirsiniz.

kartvizit üzerine resim ekleme

Kartvizit Üzerine QR Code Ekleme

Her ne kadar ülkemizde çok fazla kullanılmasa da yurt dışında sıklıkla kullanılan Qr code kullanabilirsiniz. Qr code ile birçok işlemi yapabilirsiniz, sadece web sitenizin adresinizi gösterebileceğiniz gibi, direk isim soy isim, telefon, adres, mail ve web site gibi, tüm bilgilerinizi ekleyebilir, kodu okutan kişinin direk sizi rehberine eklemesini kolaylaştırabilirsiniz.

kartvizit qrcode

Kartvizit Tasarımınızda Ebata Dikkat Etmelisiniz.

Kartvizit baskısı yaptırmadan önce, kartvizitinizin boyutunu iyi ayarlamalı, ve cüzdana rahatça sığabilmelidir, bunun için standart olarak 86x54mm olarak çalışmanızı tavsiye ederiz, daha büyük ebatlar da tercihe göre yapabileceğiniz gibi, çok kullanışlı olmayacağını bilmelisiniz.

kartvizit tasarımında ebat

Akılda Kalıcı Kartvizit İçin Renk ve Görsel Ayarlamaları

Kartvizit tasarımınızı hazırlarken kullanılacak resimlerin yüksek çözünürlüklü ve kaliteli olmasına özen göstermeliyiz. Resimleri 300dpi olarak hazırlamalı metin ve görselleri CYMK olarak çalışmalıyız. Eğer RGB olarak çalışır isek, kartvizit basım işleminde renklerde oynamalar olabilir ve renklerde %30’a kadar farklılıklar çıkabilmektedir. Bu tarz durumlar yaşamamak için mutlaka baştan çalışmalarımızı CMYK Renk formatına göre hazırlamalıyız

Kartvizit Kesiminde Sıradanlıktan Kurtulun

Kartvizit tasarımınız bittikten sonra baskı aşamasına sıra geldi ise, kartvizitinizin kesimini düz veya oval kesim yerine, daha farklı bir model kesimi yaparak dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz. Mesela: Kuaförler için tarak şeklinde bir özel kesim kartınızın daha dikkat çekici yapacaktır.

özel kesim kartvizit

Kartvizit Üzerindeki Yazı Stilinizi Belirleyin

Tasarımınızı hazırlarken kullanacağınız yazı stili tasarımın bütünlüğü açısından oldukça önemlidir. Sektörünüze uygun bir yazı karakteri seçmeniz firmanız açısından daha dikkat çekici olmanızı sağlayacaktır. Örnek birkaç farklı font: Baskerville, Brandon Grotesque, Bebas, Open Sans, Kraftstoff, Simplifica, Neutraface, Bad Script, Lobster, Barrio gibi farklı fontları deneyebilirsiniz.

kartvizit yazi stili

Hazır Kartvizit Örneklerini Nereden İnceleyebilirim

Kendi hazırladığınız tasarımlar tam içinize sinmedi ise, alternatif olarak hazır kartvizit modelleri inceleyerek fikir elde edebilirsiniz, Freepik, shutterstock gibi flatformlardan hazır kartvizit örnekleri inceleyebilirsiniz. Buradaki örnek çalışmaları inceleyip daha iyisini yapmaya çalışarak aynı zamanda grafik tasarım becerilerinizi geliştirebilir, ve dilerseniz buradaki kartvizitleri de satın alabilirsiniz.

 

 

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *