Kartvizit Tasarımı Nasıl Olmalı, Kartvizit Nasıl Tasarlanır

Kartvizit Tasarımı Nasıl Olmalı, Kartvizit Nasıl Tasarlanır

Kartvizit Tasarımı Nasıl Olmalı? Kartvizit tasarımı nasıl hazırlanır , kartvizit çeşitleri ve kartvizit basımı hakkında tüm bilgileri yazımız içeriğinde anlatmaya çalıştık, hemen başlayalım.

Kartvizit Nedir, Neden Kullanılır ?

Genel anlamda şahısların ve şirketlerin kısaltılmış tanıtım bilgilerini içeren en ucuz iletişim araçlarından biridir. Kartvizitlerin üzerinde (varsa) logosu, yetkilinin adı ve şirket içindeki pozisyonu yani unvanı, telefon, mail adresi, web adresi ve firmanın adres bilgileri kısacası iletişim bilgileri bulunmaktadır. Bu özellikleri sayesinde kartvizitler var olan tanıdık ve müşterilerinize ek olarak yeni kişilere de en kolay yoldan ulaşılabilmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

Kartvizit Tasarımı Nasıl Olmalı ?

Kartvizit tasarım sizin var olan ve potansiyel müşterilerinize sizin hakkınızda ilk izlenimi veren çok önemli unsurdur. Kartvizit tasarımı yaparken ve içindeki bilgilerin konumlandırılışına kadar çok dikkat edilmesi gereken kartvizitler, sizi yansıtması nedeniyle büyük önem taşır. Kartvizitinize bakanlar sizin güvenilirliğiniz, kurumsallığınızı, ciddiyetinizi karakteristik özellikleriniz hakkında karara varacaklardır. Bu nedenle basım sürecinden evvel tasarlanış hususunda özellikle dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır.

Etkileyici Bir Kartvizit Dizaynı İçin Bu Maddelere Dikkat Etmelisiniz!

  1. Kartvizit tasarımınız sade ve anlaşılır şekilde hazırlanmalı, kart üzerindeki yazı ve iletişim bilgileri rahatlıkla okunabilmelidir.
  2. Kartvizit üzerinde mutlaka olması gereken bilgiler: isim soy isim, ünvan, şirket logosu, telefon, mail adresiniz ve web sitenizin adresi (ek olarak sosyal medya hesaplarınızı da ekleyebilirsiniz)
  3. Eğer insanların ofisinize/iş yerinize uğramasını istiyorsanız, adres bilgilerinizi yazdığınızdan emin olmalı, gerekiyor ise arka kısıma harita bilgisi koymayı unutmamalısınız, bu bilgiler ne kadar okunaklı olur ise, o kadar çok dikkat çekip karşı tarafın güven duygusunu arttıracaktır (abartı büyüklükten ziyade okunabilir boyutta olmalı)
  4. Sektöre göre farklılık göstermek ile birlikte, kartınızın üzerine kendi resminizi koyabilir bu sayede daha sonradan hatırlanmanızda büyük önem sağlayacaktır.
  5. Çok fazla ülkemizde kullanımı yaygın olmasada, tasarımınıza QR code ekleyerek ürün ve hizmetlerinizin olduğu web sitesine veya kişisel bilgilerinize hızlıca ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.
  6. Kartvizit de aşırı yazı ve renkten kaçınmalısınız. Kartvizitinizi olabildiğince az yazı eklemeli, aşırı renk kullanımından uzak durmalısınız.
  7. Size özgü, Etkileyici bir slogan kullanarak daha fazla aranmanızı sağlayabilirsiniz.
  8. YARATICI ve ÖZGÜN Tasarımlar hazırlamak, sizi bir adım önde başlatacağını unutmayın.

kartvizit tasarımında nesne yerleşimi

Kartvizit Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

İlk olarak kartvizit sizi özel olmalıdır. Kartvizit tasarımları bulunduğunuz sektöre, firmaya ya da pozisyona uygun tonlarda renkler kullanılarak, kartvizit üzerindeki yazıların konumlandırılışına da özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Olabildiğince sade, kurumsal ya da şahsi kimliğinize uygun ve temiz bir tasarım her zaman için daha kaliteli ve güvenilir bir imaj verilmesi konusunda sizlere avantaj sağlayacaktır.

Ek olarak tasarım konusunda ortaya çıkan görüntü sizin için uygun ve hoş ise son olarak yapılması gereken tek bir şey kalıyor; bu da bu şık tasarımı basım yapılan kağıdın gramaj ve kalitesiyle ilgili de desteklemenizdir. Yani tasarım onaylandığında; baskı yapılacak olan kağıdın cinsi de tasarımla uyumlu olmalıdır. Kağıt cinsine de karar verildiği taktirde gönül rahatlığıyla üretime alınarak, baskı sonrası süreçte çevrenize ve potansiyel müşterilerinize verebilirsiniz.

örnek kartvizit tasarımı

Peki başlangıç seviyesinde ilk olarak kartvizit nasıl tasarlanır, kullanılan programlar ve baskıya hazırlık süreci hakkında bilmemiz gerekenler nelerdir, isterseniz biraz da başlangıç ve sonuç sürecini işleyelim;

İlginizi çekebilir >> Kartvizit tasarımı için en uygun fontlar

Kartvizit Tasarımı Hakkında Bilmemiz Gereken Temel Bilgiler;

İlk olarak kartvizit ölçüleri en genel olarak 86x54mm olarak hazırlanmalıdır. Bu Standart kartvizit ebatı olduğu gibi, bunların haricinde özel ebatlarda da kartvizit baskı işlemi yapılabilmektedir. Tasarımı hazırlarken taşma paylarına dikkat ederek yazı ve önemli bilgilerinizin baskı sonrası, kartlar kesilirken yok olmamasına özen göstermeliyiz. Ek olarak kartvizitinizde kullanacağınız yazılar ve görsellerin tümü CMYK renk kodlarında ayarlanmalı ve yazılar konvertlenerek o şekilde baskıya verilmelidir. Bu işlemleri Adobe Photoshop, Corel Draw ya da Adobe Illustrator gibi grafik programlarıyla kolaylıkla yapabilirsiniz.

Kartvizit dizaynını hazırlarken hazırlayacağınız kurum veya kişiden bilgiler alarak bu doğrultuda bir tasarım hazırlamak daha doğru ve etkileyici olacaktır, Resmi bir kurum için sade bir kart ön plana çıkarken, bir kreş için kartvizit hazırlanıyor ise biraz daha eğlenceli çalışmalar hazırlamak kartı daha ön plana çıkartacaktır. Tüm bu işlemler sizin için oldukça önemli ve sizi daha ön plana çıkaracaktır. Ondan dolayı tasarım konusuna önem vermelisiniz.

kartvizit de kesim payı

kartvizit tasarımı kesim payı

Peki sıfırdan kartvizit tasarımı hazırlamak yerine, hazır şablonlar kullanabileceğim kaynaklar var mı?

ücretsiz kartvizit tasarımı nasıl yapılır ? ücretsiz hazır bir dosya şeklinde alabileceğiniz pek çok grafik arşiv sitesinden bu konuda yardım alabilirsiniz, bunların başında ücretsiz olarak freepik veya ücretli olarak kullanabileceğiniz shutterstock sitelerinden istediğinize uygun bir hazır tasarımı indirerek, bu tasarım üzerinde, düzenlemeler yapabilirsiniz.

Online olarak kartvizit tasarımları yapabilirsiniz fakat bu sitelerin çoğu ücretli üyelik istemektedir veya düşük kalitede çıktı vermektedir. Online olarak hazırlamak istiyorsanız netten detaylı araştırma yapabilir size özel kartvizitler hazırlayabilirsiniz.

Tasarımınızı hazırlarken yazı ve resimlerin CMYK Formatında olmasına ve yazıları konvertlediğinizden emin olmalısınız. Buları yapmamamız durumunda baskıda hata ve sorunlar çıkması büyük bir olasılıktır.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da baskıda kullanılacak kağıt cinsi ve gramajlarıdır. Bu konuyla alakalı olarak basım yaptırmadan önce kartvizit fiyatları için detaylarını inceleyebilir, veya iletişim bilgilerinden ulaşmanız halinde size uygun bir kağıt gramajını belirleyebilmekteyiz.

Unutmayın ki kartvizit tasarım ve baskı bir bütün oluşturarak sizin kartvizitinizi oluşturur. Kartvizitiniz sizin ya da bağlı bulunduğunuz firmanın kimliğidir. Olabildiğince sade, misyon ve vizyonunuzla doğru orantılı ve şık bir kartvizit sizin kalitenizi ve duruşunuzu en iyi şekilde yansıtarak tanıtımınıza ve bilinirliğinize büyük katkılar sağlayacaktır.

Kartvizit Baskısı İçin Hangi Kağıtı Seçmeliyim?

Genelde piyasada uygun fiyatlı olması açısından 250gr 300gr ve 350gr sıklıkla kullanılmaktadır, Ağırlıklı olarak 250gr kullanılan kağıtlar amerikan bristol kağıtlar olmakla birlikte, 300 ve 350gr kağıtlar ise kuşe kağıt olarak kullanılmaktadır,

kısa sürede sizi en iyi şekilde yansıtacak kartvizitinize bir an önce sahip olmak istiyorsanız 5renkmatbaa.com sizler için en doğru adres. Yapılmasını istediğiniz kartviziti bize anlatın, kaliteli ve uygun fiyatlı kartvizitinizi en kısa sürede kargo ile size ulaştıralım. Anlaşmalı kargo ile uygun fiyatlara kaliteli kartvizitlere sahip olabilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *