Kartvizit Tasarımı İçin En Uygun Font Hangisi

kartvizit tasarımı için en uygun font

Kartvizit Tasarımı İçin En Uygun Font Hangisi

Kartvizit Tasarımı İçin En Uygun Font Hangisi : Kartvizit, kurumsal kimlik tasarımlarının ana ürünü olarak kabul edilse de, son yıllarda gelişen dijital platformlar nedeniyle bir reklam materyali olarak da kabul edilebilir. İş hayatının yanı sıra sosyal hayatınızda da olumlu bir intiba bırakmak için kullanabileceğiniz kartvizit, tasarımın bütünlüğünü sağlayan vektörel çizim, şablon, tercihe göre motif, kompozisyon ve yazı karakterinden oluşur. İngilizcede font olarak tabir edilen ve dilimize de aynı şekilde geçen font (yazı karakteri), kartvizit gibi materyallerin estetik bütünlüğünü koruyan ve imajı öne çıkaran önemli bir etkendir.

Kartvizit tasarımlarında genellikle oval çizgilere sahip, göz yormayan, sade ve zarif fontlar tercih edilmektedir. Genel tabloya bakıldığı takdirde çoğunlukla göz yormayan, estetik kaygı yaratmayan fontlar her daim revaçta olmuştur. Köşeli hatlara sahip fontlar, tasarımın bütünlüğünü bozabileceği gibi kartvizit tasarımının bütünlüğüne de gölge düşürebilir. Bunun bilimsel anlamda elbette gözün estetik konusunda belirli alanlara ve çizimlere karşı duyarlı olmasıyla ilgisi var. Fakat tasarımda esas olan şey, kompozisyon bütünlüğüdür. Nitekim kullanılan font, söz konusu kompozisyon bütünlüğüne nokta koyan kilit materyaldir. Peki, kartvizit tasarımı için en uygun fontlar hangileridir? İşte kategori bazında kartvizit tasarımlarında kullanabileceğiniz bazı popüler ve estetik harikası fontlar:

Kartvizit tasarımı nasıl yapılır? adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.<

SANS SERİF

Kartvizit Tasarımı İçin En Uygun Font için ilki;

   PT Sans Pro

ptsanspro-font

ptsanspro-font

Sans serif ailesinin popüler üyelerinden biridir. Genellikle ince hatlı ve göz yormayan işlerde tercih edilen PT Sans Pro, 32 farklı özelliğe sahip geniş bir font ailesinden oluşmaktadır. Web işlerinde de sıkça kullanılan PT Sans Pro ailesi, 2010 yılında tasarım dünyasında yer almışsa da, kısa sürede popüler olmayı başarmıştır.

   Helvetica

Sans Serif kategorisinin en yaşlı üyelerinden Helvetica ailesi, 1957 yılında tasarım dünyasında yer alan bir font grubu. 1950’li yıllardan bu yana tasarım dünyasının en popüler üyelerinden biri olan Helvetica, yalnızca Sans Serif serisinin değil, tüm font grupları arasında en popüler örneklerden biri olarak kabul edilebilir.

   Verdana

En az Helvetica kadar popüler olan Verdana, 1996 yılında tanıtılmasının ardından geçen sürede ailesini genişleten ender font örneklerinden biri. Sans Serif ailesinin en popüler üyelerinden olan Verdana, kartvizit tasarımlarında da sıklıkla kullanabileceğiniz bir font grubu.

   Avant Garde

avantgarde-font

avantgarde-font

1970’li yılların moda dünyası başta olmak üzere birçok akımı şekillendiren Avant Garde fontu, ismiyle müsemma bir font grubu. 1970’li yıllarda Herb Lubalin ve Tom Carnase tarafından tasarlanan ve 2007 yılında Edward Bengulat tarafından üzerinde çeşitli çalışmalar gerçekleştirilerek geliştirilen Avant Garde, Sans Serif kategorisi başta olmak üzere yazı karakterlerinin tüm dünyada en sık tercih edilen popüler üyelerinden biri.

   Arial

1982 yılında tasarlanmasına karşın tüm tasarım programlarının temel fontlarından biri hâline gelen ve tüm dünyada en sık kullanılan font ailesi Arial, ülkemizde de birçok tasarıma hayat veren popüler bir yazı karakteri.

   Futura

Arial ailesinden sonra en popüler Sans Serif fontlarından biri olan Futura ailesi, yazı karakterlerinin en yaşlılarından biri olarak kabul edilebilir. Aslında tamamen ayrı bir kategori ve başlıkta uzun uzun incelenmesi gereken Futura ailesinin geçmişi 1920’li yıllara dayanıyor. Tasarımın atası sayılabilecek denli yaşlı olan Futura fontu, yüz yıllık geçmişiyle birlikte geniş bir aileye kavuşan türünün nadide örneklerinden bir font grubu.

SCRIPT

   Sacramento

sacramento-font

sacramento-font

El yazısı kategorisi olarak tanımlanabilecek olan Script font ailesinin popüler üyelerinden biri olan Sacramento fontunun geçmişi 1950’li yıllara dek uzanıyor. Özellikle sıcak kompozisyona sahip tasarımların popüler örneklerinden biri olan Sacramento fontu, dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygın şekilde tercih edilmektedir.

   Alex Brush

Divit ucuyla yazılmış gibi görünen estetik harikası bir Script font olan Alex Brush ailesinde yer alan çeşitli font özellikleri, hat sanatının nadide örneklerinden biri olarak kabul edilir. Dinamik yapısı sayesinde Script kategorisinin okunaklı üyelerinden biri olan Alex Brush, tasarıma farklı bir duygu ve hareket katmak isteyen tasarımcıların gözdesi olan popüler fontlardan biridir.

   Blenda

Hem el yazısı gibi olsun hem okunsun hem de tasarıma farklı bir hava katsın, denilen popüler fontlardan bir diğeri. Kalın ve dinamik hatları sayesinde yalnızca kartvizit tasarımlarında değil, tasarım materyallerinin birçoğunda tercih edilen Blenda, logo tasarımlarında da sıkça kullanılmaktadır.

   Allura

Script kategorisinin en popüler üyelerinden olan Allura, zarif geçişleri, farklı kategorilerdeki sürümleri ile çekici bir görüntü ortaya koymaktadır. Tüm tasarım materyallerinde kullanılsa da, zarif yapısı nedeniyle kartvizit tasarımlarında sıkça tercih edilmektedir.

   Balqis

balqis kartvizit tasarımı font seçimi

balqis kartvizit tasarımı font seçimi

Tıpkı Allura gibi zarif font örneklerinden bir diğeri. Kartvizit tasarımında genellikle logo bölümünde kullanılmak için tercih edilmektedir.

DISPLAY

   Potra

Font materyallerine sanatsal açıdan çeşitli dokunuşlar yaparak onları birer tasarım harikasına çeviren Display kategorisi, doğru tercih edilmesi durumunda tasarıma ayrı bir hava katacak güçtedir. Bu örneklerden biri olan ve popülerliğiyle tüm dünyada kendisini kabul ettiren Potra, font sanatının nadide örneklerinden biri.

   Moon

Minimalist font tasarımı ailesinin en popüler üyelerinden biri. Moon, adından da anlaşılacağı üzere ay anlamına gelen ve yuvarlak hatlara sahip olan yumuşak geçişli bir font türü. Sans Serif kategorisinde de değerlendirilebilecek olan Moon, çeşitli dokunuşlar ile Display kategorisinde de yer alan bazı türlere sahiptir.

   Odachi

Tasarım sanatının en canlı ve popüler örneklerinden biri. Odachi, yaptığı tasarıma otantik bir hava katmak isteyen her tasarımcının ilk tercihlerinden biri.

   Hesland

hesland font

hesland kartvizit tasarımı font seçimi

Hem Scrpit hem de Display kategorisinin popüler örneklerinden biri olan Hesland, genellikle broşür ve afiş tasarımlarında kullanılsa da, kartvizit tasarımlarında kullanılabilecek çeşitli zenginliğe sahip sanatsal bir font grubudur.

   Aquatico

Adından da anlaşılacağı üzere ferah ve okunaklı bir font grubu. Simetrik espas aralıkları, okunaklı ve dinamik yapısı, her tasarıma uyumlu geçişleri ve tercih edildiği şablonlara farklı bir hava katması nedeniyle yalnızca kartvizit tasarımlarında değil, diğer tüm baskılı ve dijital tasarımlarda da tercih edilebilecek zarif bir font örneği.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *