Broşür Tasarımı Nasıl Hazırlanır?

broşür tasarımı nasıl hazırlanır

Broşür Tasarımı Nasıl Hazırlanır?

Broşürler en eski pazarlama araçlarından biridir, her türlü işletmenin potansiyel müşterilerine ulaşmak için kullanabileceği kanıtlanmış bir tekniktir, Bu yazımızda Broşür tasarımı hazırlarken daha dikkat çekici hale nasıl getirebiliriz bunlardan bahsedeceğiz.

Kötü tasarlanmış bir broşürün direk çöpe atılacağı gibi yaratıcı güzel bir broşürün göze hitap ederek doğrudan iş için satışlara yol açabilmektedir.

Bu yazımızın devamında herhangi birinin, hazırladığınız broşürün ön plana nasıl çıkarılarak dikkat çektirebileceğinizi öğreneceksiniz.

Hedefinizi Belirleyin

Etkili bir broşür tasarımını için başlangıçtan itibaren tüm yol haritasını belirlemelisiniz. Broşür tasarımının ne için hazırlandığını kısa ve net cümleler ile belirtmelisiniz. Bunun için kendi müşterilerinizi veya sadece tasarımını yapıyorsanız müşterinizden bilgi alarak kısa ve öz bilgiler ile bilgileri toplamalı, gerekiyorsa rakip firmalar incelenmelidir.

Müşterilerinizi Tanımaya Çalışın

Broşür en etkili reklam araçlarından biridir. Hitap edilecek kitleyi bilerek çalışma yapmak, daha çok kişiye ulaşmanın en önemli kuralından biridir. Kendinizi müşteri yerine koyarak bu broşürde ne yazılsa sizin dikkatinizi çekeceğini veya ürün satışı olacak ise, nasıl bir ürün pazarlama yapılsa, olumlu yaklaşacağınızı düşünün. Aynı zamanda insanlar neden sizden almalı neden sizi tercih etmeli bu konulara değinmeniz sizi bir adım öne çıkartacaktır.

Broşür Tasarımı Yaparken Ebat ve Kırım Seçimi

Dikkat çekecek ve sektörünüze uygun bir broşür hazırlarken ebat ve kırım seçeneklerine iyice dikkat edip karar vermelisiniz. Hedef kitleniz uygun seçimler yapmak akılda kalmak için önemlidir. Örneğin: bir tiyatro, konser, festival ve topluluk buluşmaları için A5 El ilanı basımı uygun olurken, A4 çift kırımlı broşür için ise Restaurant, cafe, kurumsal firmalar, ürün satışı yapan firmalar hemen hemen birçok işletmeye uygun olacaktır.

broşürde kırım ve ebatın önemi

brosurde kirim

Dikkat Çekici Yaratıcı Tasarımlar Hazırlama

Uzun yıllardır etkili ve uygun fiyatlı olmasından dolayı sıklıkla tercih edilen broşürler artık çevremizde o kadar fazla sayıda olmasından dolayı tasarımlarımızı hazırlarken bunların arasından kolayca sıyrılıp direk dikkat çekecek bir çalışma hazırlamak, markanın akılda kalıcılığını arttıracağı gibi, aynı zamanda doğrudan iş satışına da yol açabileceğini unutmamalıyız, herkesin yaptığı tasarımları hazırlamanız sıradan bir görüntü sağlayacağından dolayı öne çıkarılabilirliğinizi düşürecektir.

İlginizi Çekebilir >> El İlanı Tasarımı Nasıl Yapılır?

Doğru Font Kullanımı

Evet fontları gerçekten çok seviyoruz, fakat bazıları bunu oldukça abartabiliyor, bir broşür tasarımı hazırlarken çok fazla font kullanmanız dikkatin dağılmasına ve kurumsal bir yapıdan uzak kalmanıza sebep olabilir, ilk bakışta direk mesajınızı vermeniz gerekiyor, aksi takdirde broşürü eline alan kişi okumadan direk atabilir, bunun için dikkat çekmek istediğimiz sloganı farklı ve büyük fontlar kullanarak belirgin bir hale getirmeliyiz.

Kurumsal bir firma için tasarım yapılacak ise, firmanın kurumsal kimliğindeki fontlar kullanılacağı gibi daha düz ve sade fontlar kullanabiliriz, Örn: Bebas, Myriad Pro, Gotham, Roboto gibi fontlar kullanabilirken, bir okul için ise Comic Sans, Barrio, Bad Script, Lobster fontları kullanılabilir.

Aşırı Fazla Yazı Kullanmak

Evet bir çok kişinin uyguladığı yanlışlardan biride bu, bir el ilanı veya broşüre 2-3 sayfa yazı sığdırmaya çalışmak hiç mantıklı olmayacağı gibi, broşür basımı için boşa para vermiş olacağız, bu durum broşürünüzün dikkat çekmesinin önüne geçeceği gibi çok fazla yazı olması okunurluğunu kısıtlayacaktır. Olabildiğince sade ve net yazılarınızı yazmalı, karşı tarafı sıkmamalısınız. Bunun yerine bir ürün satıyorsanız ürün görselini büyük bir şekilde koyup, en önemli birkaç özelliğini ise büyük puntolar ile yazabilir, daha farklı özellikleri var ise onları daha küçük bir şekilde yazabilirsiniz. Çok uzun yazıların olması müşterinin o yazıyı okumadan geçeceği için, öne çıkan birkaç maddeyi büyük yazmanız ilk bakışta kolay ve dikkat çekeceğinden, eğer ürün ilgisini çekiyorsa diğer küçük maddeleri de okuyacaktır. Ondan dolayı broşürlerinizde kısa ve öz içerik yazmalısınız.

broşür tasarımında çok yazı kullanmak

aşırı fazla yazı kullanımı

Etkili ve Doğru Görsel Seçimi

Birçok broşürde cafe, restaurant gibi yerlerin ürün resimlerinin sürekli internetten alınarak aynı görseller kullanıldığını fark etmişsinizdir. Veya sizinle alakası olmayan resimlerin kullanılması, ya da düşük çözünürlüklü, karanlık görseller kullanmak maalesef ki broşürünüzün etkileşimini kısıtlamaktadır. Bunun yerine bir fotoğraf makinesi ile güzel bir fon eşliğinde tüm ürün resimlerini çekerek bir kurumsal hava yaratılabilir, veya bir fotoğrafçı ile anlaşarak ürün çekimi yaptırabilirsiniz, kendi ürün resimlerinizi kullanmanız müşterilerinize bir sürpriz yaratmayacağı gibi, canlı renkli resimler sizi bir adım öne çıkartacaktır.

dogru gorsel secimi

etkili ve dogru görsel secimi

Doğru Renk Seçimi

Broşür tasarımı hazırlarken parlak koyu renkler dikkat çekmenin harika bir yoludur.

brosürde renk secimi

dogru renk secimi

Soluk veya neon tarzı renkler ise daha koyu bir arka plana eklenmesi ile ışık efekti göze çarpar ve konser etkinlikleri için dikkat çekici bir görünüme sahip olur

renk secme, broşür tasarimi

broşürde renk secme

Broşürde Başlığın Önemi

Broşür tasarımında insanların dikkat eşiği 4 saniyenin altındadır, buda demek oluyor ki, biri broşürünüzü gördüğünde onu etkileyebilmek için en fazla 4 saniyeniz var, bunun için başlıklar çok önemlidir. Etkileyici bir başlık atarak dikkatleri çekebilir, buna ek olarak ilgili bir görsel ile desteklemek daha rahat okunmasını sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir >> Broşür ve El İlanı arasındaki Farklar

Broşürünüzü Sürekli Kullanılabilir Kılın

Düşünsenize, biri broşürünüzü sürekli yanında taşıyor, ve kalabalık bir ortama girdiğinde onu çıkartıyor ve sürekli reklamınız yapılıyor, birde bunu onlarca, yüzlerce kişinin yaptığını düşünün, bunu nasıl yapabiliriz dediğinizi duyar gibiyim, bunun için sektörünüze uygun tasarım hazırlayabilirsiniz, Örneğin: bir şehir rehberi için broşür yaptığınızı var sayalım, kapak kısmına bir harita koyarak bunu sürekli yanlarında taşımasını sağlayabilirsiniz, Veya bir takvim koyarak onun daha fazla kullanılmasını sağlatabilirsiniz.

brosur tasarimini sureki tasinilabilir yap

brosuru sureklı kullanılabilir yapmak

Vektörel Bir Program En İyi Yardımcınız Olabilir

Broşür ve el ilanı hazırlarken coreldraw, indesign ve illüstratör gibi programlar kullanmanız resim tabanlı bir program kullanmanıza göre daha kaliteli işler çıkarmanıza olanak sağlamaktadır.

indesign vektör

vektörel bir program kullan

Burada dikkat etmeniz gereken nokta, tasarımı hazırlarken ebat ve kırımlara dikkat etmeli, baskıya hazırlıyorsanız yazı ve resimleri CMYK, 300 dpi olarak yapmalısınız. Vektörel olarak hazırlayacağınız broşürü, daha sonra istediğiniz gibi çözünürlük kaybı olmadan ebatlandırabilmektesiniz.

Coreldraw kullanıyorsanız katlama ve kırım çizgilerini klavuzlar yardımı ile belirtebilirsiniz.

Not: resim olarak kaydettiğinizde veya baskıya gönderdiğinizde bunlar çıkmayacaktır.

corelde klavuz çizgisi

coreldraw klavuz

Harekete Geçirici Kelimeler Kullanın

Broşürünüzü genel anlamında hazırladınız ve son rötuşları yapıyorsunuz, peki harekete geçirecek bir sloganınız var mı? Örneğin: Tasarım üzerinden örnek verecek olursak, Hızlıca Etkileyici Broşür Tasarımı Hazırlamak İçin Bu Maddeleri Uygulayın cümlesinde, hızlıca kelimesi vaad, etkileyici broşür tasarımı hazırlamak kelimesi ana vurgulamak istediğimiz kelime, ve bu maddeleri uygulayın ise hareketi geçirici kelimedir.

Sizde sektörünüze uygun bir çalışma hazırlarken, standart herkesin kullandığı cümlelerden uzak, yaratıcı bir slogan kullanarak onları teşvik edebilirsiniz.

İletişim Bilgilerinize Yer Verin

Broşür dizaynında firmanızın adı, logonuz, web sitenizin adresi, mail adresiniz ile birlikte iletişim bilgilerinizi eklediğinizden emin olun. Müşterileriniz sizin ile iletişime geçmek istediği zaman oradaki bilgilerden rahatça ulaşabilmeli.

Broşürde Kağıt Kalitesinin Önemi

Broşür tasarımınız bitti, çok da güzel bir tasarım hazırladınız fakat kullandığınız kağıt kalitesi sektörünüze göre değişmek ile birlikte, çok ince kullandığınızda, veya kalitesiz bir kağıt kullandığınızda, insanların üzerinde bir etki bırakmanız zorlaşacaktır. Bu elbette sektörünüze göre değişlik göstermektedir, Örneğin: bir ürün tanıtımı, veya konser için standart 130-150 gr kuşe kağıt uygun olur iken, kurumsal bir firma için çalışma yapıyorsanız, ve bu broşür baskıları sunum veya fuarlarda kullanılacak ise daha kalın bir kağıt gramajı tercih edilebilir, Örneğin: 3 Sayfa A4 Yan yana, çift kırımlı ve 200-250 gr kuşe kağıda selefonlu olması daha kaliteli bir hava katacaktır.

broşür ölçüleri

brosur ebatları

Tasarımı Baskı Formatına Uyarlama

Sıra geldi işi baskıya göndermeye, coreldraw da çalışma yaptığınızı varsayarak pdf olarak nasıl kaydetmeniz gerekeceğinden bahsedeceğim.

  • File – Publish to pdf (pdf olarak yayınla)
  • Kayıt yeri ve kayıt ismi belirlenir
  • PDF Present Preset: Prepress (baskı öncesi pdf’i seç)

Settings kısmına gelip

  • General bölümünde hangi sayfalar kayıt edilecek – Current document (tüm sayfalar)

Color bölümüne gelip

  • Output colors as: CMYK Yap (RGB kalanlar CMYK olur)

Objects Bölümüne gelip

  • Export all text as curves (tüm yazıları convertle, çizime çevirir)

Tüm bu işlemlerden sonra işi kaydederek baskıya gönderebilirsiniz.

Not: dosya boyutunuz büyük ise, mail ile göndermek yerine WeTransfer ile gönderebilirsiniz.

coreldraw pdf kaydetme

broşür pdf kaydetme

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *