El İlanı Tasarımı Nasıl Yapılır? Fark Edilebilir Tasarımlar Hazırlama

el ilanı dizayni etkili nasil hazirlanmali

El İlanı Tasarımı Nasıl Yapılır? Fark Edilebilir Tasarımlar Hazırlama

Hedef kitlenize ürün ve hizmetlerinizi ulaştırmanın en efektif ve ucuz yollarından biri el ilanı bastırmaktır. Tasarımda konsept, öğe seçimi ve renk uyumu büyük önem taşır. El ilanı tasarımı etkili olabilmesi için kurum ya da şirketle ilgili görseller kullanılmalı ve kısa net bilgilere yer verilmelidir. Metin dili seçimi sektöre göre değişiklik gösterse de metnin dili her zaman kolay anlaşılır olmalıdır. El ilanı tasarımları renkli ya da çok renkli olarak hazırlanabilir fakat makul olan minimal, sade ve çarpıcı tasarımlardır çünkü bu sayede hedef kitleden en net dönüşüm alınabilir.

Etkili Bir El İlanı Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Etkili bir el ilanı hazırlamak istiyorsanız yoğun sürece de hazır olmanız gerekir. Bu işe ilk giriştiğiniz anda aklınıza birçok fikir gelecektir onları hemen eleyin çünkü daha güzel fikirler zaman alır. Her zaman önceliğiniz anlaşma sağladığınız kurumun, şirketin isteklerini dinlemek ve onları doğru net şekilde anlamak olsun, sonuçta kendiniz için en iyi ilanı oluşturmuyorsunuz ve sizin için güzel olan başkası için berbat olabilir. Bu yüzden dinlediğiniz ve anladığınız değerlerin en iyisini çıkartmak her zaman daha güzel sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Kurumun iletişim bilgilerini, kurumun vurgulanmasını istediği kelimeleri görüşme esnasında kâğıda not etmeyi unutmayın. Kurum tarafından ifade edilmek isteneni çarpıcı, büyüleyici, net ve kısa şekilde yazıya dökün. Metni anlaşılır ve basit bir dille yazdığınızdan emin olun.

Unutmayın el ilanları çabuk tüketilen ilan türlerindendir yani kişi ilanı aldıktan kısa süre sonra alacağını aldıktan sonra bir kenara bırakacaktır. Kullanılan metin imla kurallarına uygun şekilde yazılma ve net bir dönüşüm için yazı tipi ve punto boyutları iyi bir şekilde kullanılmalıdır. Etkileyici bir el ilanı oluşturmak hedef kitle tarafından kuruma ekonomik ve güçlü bir dönüşüm sağlar. Tam da bu sebepten itina ve özenle çalışmalıdır, sonuçta başarınız şirkete sağlanan dönüşüm oranına bağlıdır.

El İlanı Boyutları Nasıl Olmalı

El ilanı boyutları şirketin, kurumun isteklerine bağlı olarak düzenlenebilir ya da tasarımcınız yaratıcılığına bırakabilirsiniz. El ilanı boyutu konusunda bir standart bulunmamakla birlikte genellikle Genellikle el ilanları A6 el ilanı , A5 el ilanı ve 10x21cm el ilanı boyutları tercih edilir. A4 boyutu ise tek yaprak halinde el ilanı sınıfına gireceği gibi, tek veya çift kırımlısı ise broşür olarak geçmektedir. Kolay okunabilmesi için a5 boy veya a4 boy tercih etmenizi öneririz. a6 boy küçük bir ebat olarak kaldığından dolayı kolay okunamadığı gibi sadece paranızın boşa gitmesine neden olabilir. (hedef kitlenize göre değişebilmektedir)

Diğer bir ürün olan Etkili bir broşür tasarımı süreci için bir önceki yazımızı okuyabilirsiniz.

el ilaninda ebat secimi

el ilani boyutlari nasil olmali

El İlanında Görsel Seçimi

El ilanında görsel seçimi dönüşümü ve başarıyı etkileyen en önemli faktörler arasındadır. Seçeceğiniz görseller yüksek çözünürlükte olmalı ve metin ile uyum sağlamalı, metni tamamlayıcı olmalı aynı zamanda metin kadar çarpıcı olmalıdır. Yüksek çözünürlükte fotoğraf tercih etmek basım hatasını en aza indirir. İlanları tasarlarken elinizde etkileyici, çarpıcı, yüksek çözünürlüklü resimler yok ise birçok ücretli ücretsiz resim aracından faydalanabilirsiniz. Örn: shutterstock

el ilani tasariminda görsel kalitesi

el ilaninda görsel secimi

El İlanı İçin Kağıt Seçimi

El ilanı tasarımı sonrası basım aşamasında, günümüzde artık kolay bir şekilde istediğimizi seçebilmekteyiz. Sadece burada önemli olan doğru kitle için doğru kağıt seçimidir. Kağıt seçimi kaliteyi gösterir. Bu yüzden tasarımı tamamlayıcı niteliktedir. Kimse plastik gibi hissettiren el ilanını elinde tutmak istemez daha çok kitap ya da defter yaprağını andıran el ilanlarının başarı oranı her zaman daha fazladır. Seçilecek olan kağıdın ağırlığı ise 90 gram ile 350 gram ağırlığında olmalıdır. Yüzeyinde pürüz bulunan kağıt türleri baski sırasında sorun yaratır bu da oluşturacak olan kampanya için zaman ve para kaybı demektir bu yüzden her zaman yüzeyi düz kağıt seçilmelidir. En çok kullanılan kağıt türü ise Kuşe Kağıttır. Kuşe kağıtlar haricinde, el ilanlarınızın üzerine yazı yazmak istiyorsanız, kuşe kağıdından ziyade 1.hamur kağıtları tercih etmeli, bu kağıtlara basım yaptırmalısınız, 1.Hamur kağıtlar ise 70gr 80gr 90gr olarak piyasada bulunmaktadır. sadece tek alternatifiniz olmadığı gibi dilediğiniz kağıt türünü seçebilmektesiniz.

Not: Tüm bu kağıt gramajları, El İlanı Baskı Fiyatları nı doğrudan etkilemektedir.

el ilani gramajlari

el ilani kagit secimi nasil olmali

El İlanı Kullanım Süresi

El ilanı kullanım süreci dönemin şartlarına, iklimlere bağlı olarak dahi değişiklik gösterebilir. Her ne kadar çok etkileyici çalışma yapılacak olsa da el ilanları kısa vadeli çalışmalardır lakin reklam amaçlı oldukça etkilidir. şu an sosyal medya çağını yaşıyoruz. Çarpıcı şekilde hazırlanmış el ilanı internette viral hale gelirse markanızı uzun vadeli şekilde tanıtabilir. Bu yüzden el ilanı kullanım sürecini deneme, yanılma olarak düşünebilirsiniz. İlk ilan maceranızda az bir dönüşüm sonrasında daha iyi bir dönüşüm ve belki de en sonunda sizleri katlayarak büyüten bir dönüşüm oranı yakalayabilirsiniz.

Daha Etkili Bir El İlanı Tasarlamak İçin Tavsiyeler

1) Adım Hedef Kitlenizi Belirleyin

Her şeyden önce analiz yapmak ve ölçümleme daha etkili bir el ilanı tasarlamanın ilk adımıdır. Analiz için elbette elinizde bir veri olması gerekiyor fakat siz hediyelik satışı yapan bir şirketseniz ve 14 şubatta az bir zaman kaldıysa tüm parametreler yerine oturur. Bölgenizde ki genç nüfusun en yoğun olduğu yerleri tespit edin. Hedef kitlenizin hoşuna gidecek ürünleri belirleyip çalışmalara en az 1 ay kadar önce bitirmeniz ve hazı etmeniz önemlidir.

el ilaninda hedef kitleye göre tasarim hazirlama

el ilani hedef kitle secimi

2) Adım Hedef Kitlenizi Şaşırtın.

Standart reklamlar, standart görseller ve metinler sizleri dahi baymıştır. Klasikleri izleyerek bir yere varamazsınız. Potansiyel müşterilerinizin yeni trendlerini ve onları en çok şaşırtacak fikri sektör de olduğunuz için siz bilmelisiniz. Bu yüzden ilandan önce vurgulayıcı birkaç örnek cümle üretin. 14 Şubat örneğinden devam edecek olursak. “Hey sen! Sevgililer gününü unuttun mu? Üzülme sana özel ürünlerimiz var. Hadi hemen bize ulaş.” Hazırlayacağınız ilanları ön kısmını arka plan olarak etkileyici bir görsel ve sizlere verdiğimiz örnek metinden oluşabilir. Arka kısmında ise adresinizin tarifi ve iletişim bilgileriniz yer alabilir.

3) Orijinal Olun

Orijinal El İlanı Tasarım her zaman daha çarpıcıdır. Daha önce görülmemiş bir şey üretmek ve bu fikrin insanların zihnini zuhur etmesine beklemek daha iyi dönüşümler almanı sağlar. Elbette üretilmiş fikirlerden ilham alabilirsiniz fakat son aşamaya geldiğinizde kurumuzun ya da şirketinizin özünü o el ilanları etkili şekilde aktarmanız insanların kalbine ve zihnine ulaşmanızı sağlayacaktır.

orijinal el ilani tasarimlari

orijinal el ilani tasarimi hazirlama

4) İlanınız ile Fayda Sağlayın

Hedef kitle konusuna geri dönmek durumundayız çünkü en ince ayrım ve dönüşümün sağlanması orada gizli. Makyaj ürünleri satan bir mağaza olduğunuzu düşünelim. El ilanlarınızı erkek bir kullanıcıya verdiğiniz zaman dönüşüm almanız imkansızdır bu yüzden tasarımı ve metni daha çok kadınları etkileyecek bir dile oluşturmalısınız ve insanların neden sizi tercih etmesi gerektiğini, yaratığınız fark ve faydaları açıklamanız daha güzel dönüşüm almanızı sağlayacaktır. Yeterince net bir şekilde düzenleyebilirsiniz insanların aklında mağazanız sürekli olarak yer edecektir.

5) Biraz Mizah Eklemeye Ne Dersiniz?

Elbette bu öneri her sektör için geçerli değildir. Hedef kitlenizin yaş aralığı, sektörünüz, eğitim seviyesi mizah konusuna elverişli ya da elverişsiz olduğunu belirleyen en önemli kriterleri oluşturur. Tüm bunları belirledikten sonra eğer el ilanınız mizaha yer vermeye elverişli ise insanların yüzünde tebessüm oluşturacak bir metin hayal etme başlayabilirsiniz. Unutmayın hiçbir zaman aklınıza ilk gelen materyali kullanmayın biraz zaman alacaktır fakat sonunda o harika fikri bulacaksınız. Yine de test etmekte yarar var hazırladığınız içerikleri etrafınızdaki arkadaşlarınıza göstererek fikir alabilir, onların doğrultusunda çalışmalarınıza yön verebilirsiniz.

el ilani tasarimlarinizi güclendirin

el ilaninda mizah

El ilanı tasarımı nasıl yapılır adlı yazımızda detaylı tüm bilgileri öğrendiğimize göre artık sıra geldi baskı aşamasına, Baskı konusunda 5renkmatbaa olarak, el ilanı baskı sürecinizde yanınızda olarak, hızlı ve en uygun fiyatlar ile yardımcı olmaktayız, hemen telefon veya mail yolu ile iletişime geçebilirsiniz.