Ekonomik Kartvizit

 • Ürün Cinsi
  Baskı Yönü
  Kesim

 • Ekonomik kartvizit üretim süremiz 3-4 iş günüdür.
 • Fiyatlara tasarım dahil değildir.
 • Anlaşmalı Kargo İle Karşı Ödemeli Gönderilmektedir.

Toplam Fiyat: +KDV

Açıklama

Ekonomik kartvizit, kurumsal kimlik ihtiyaçlarının belirlenmesinde önemli bir rol oynayan etkili bir materyal olarak kabul edilen bir üründür. Kurumsal olduğu kadar bireysel girişimlerde de olumlu bir intiba bırakmak isteyen girişimcilerin hem şahsî hem de kurumsal açıdan bırakmak istedikleri intibaı hem ekonomik hem de geleneksel yoldan vermesini sağlar. Organize matbaanın gelişen endüstriyel teknoloji ile kompakt bir düzeyde entegre olması, hem sektörün altyapısının çok daha modern ve teknolojik olmasını hem de baskılı materyallerin ürün çeşitliliğine katkı sağladı. Fakat tüm ürün çeşitliliğine rağmen standart kartvizit, hâlâ neredeyse tüm sektörler tarafından geleneksel bir taleple tercih sebebi olmaktadır.

Türkiye’deki matbaaların çoğunlukla benzer ölçü ve gramaj seçeneklerinde baskısını gerçekleştirdiği standart kartvizit, kolay ve pratik basımı, her türlü sektöre adapte olabilmesi, doğru tasarım ve doğru baskı teknikleri ile kusursuz bir materyal hâline gelmesi günümüzde bile hâlâ tercih sebebi oluyor.  Peki, standart kartviziti diğer kartvizit modellerinden ayıran özellikler nelerdir? Tasarım ve baskı aşamasında hangi aşamalardan geçer, nelere dikkat edilir?

Ekonomik Kartvizit Baskısı Konusunda Neler Göz Önünde Bulundurulmalı?

 • Kartvizit baskısında esas olan faktör malzeme kalitesi ve işçiliktir. Şayet doğru hammaddeler ile baskı gerçekleştirilmezse, baskıdan alınan sonuç kötü olabileceği gibi elde edilen ekonomik kartvizit kısa sürede formunu kaybedebilir. Form kaybı, kötü malzeme ile baskısı gerçekleştirilen tüm baskılı materyaller için geçerlidir. Form kaybından kasıt, renklerin kısa sürede solması, kâğıdın kolay yıpranması ve çoğunlukla da selefonun kâğıttan ayrılarak özellikle köşelerde yıpranma ve açılma meydana gelmesidir.
 • Tasarımda dikkate alınan esaslar, teknik açıdan baskı aşamasında da geçerlidir. Cross (kesim) çizgileri, kesim ve taşırma payı gibi esasların yanı sıra maliyeti düşürecek fireler ise matbaadan matbaaya, makine özelliklerinden makine ustasına kadar çok çeşitli etkenlere bağlı olarak değişmektedir.
 • Diğer birçok baskılı materyalde olduğu gibi kartvizit basımında da CYMK renk değerleri kullanılır. Ofset matbaacılıkta baskı aşamasında kullanılan CMYK renk ayrımı, nasıl ki tasarım aşamasında kompozisyon bütünlüğü için bir kriterse, baskı aşamasında da kalite için önemli bir esastır. Renk değerlerinin doğru atanmasının yanı sıra riskli renk denemeleri baskıda kötü sonuçların doğmasına neden olur. Riskli renk kategorisi, genel tanım itibariyle çok koyu ve çok canlı renkler için geçerlidir. Bu durumun önüne geçmek için genellikle tasarım programlarının sunduğu sabit renk değerleri ile çalışabilirsiniz.
 • Renk seçiminde baskı aşamasında sorun yaşamamak için CMYK renk atamalarında çok karmaşık yüzdelere sahip ya da belirli bir ana renkten elde edilmeyen renk denemelerine girmemeye özen gösterin. Lacivert, bordo, kahverengi gibi renkler, riskli renkler kategorisinde yer alır. Bu nedenle bu gibi farklı ana renklerden elde edilen renk değerlerini tasarım programlarında verilen orijinal renk kartelasından seçmeye özen gösterin.
 • Ekonomik kartvizit basımında dikkat edilecek bir diğer husus kesim ve taşırma payıdır. Kesim ve taşırma payını doğru şekilde ayarlamanın en temel ve basit formülü, zemini toplam ölçüye göre ayarlamak, toplam ölçünün içerisinde kalan tasarımları ise kesim çizgisine çekmektir. Bu sayede zemin içerisinde kalan iletişim bilgileri, kullanılan görseller, çeşitli motifler kesime gitmez ve istenen sonuç elde edilir.

Standart Kartvizit Boyutu ve Kâğıt Kalitesi

 • Standart kartvizit, dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de genellikle ortalama 8×5 cm ebadında basılmaktadır. Bu ölçü standart kartvizit ölçüsü olup matbaa ve forma farkına göre cm ve mm farkı gösterebilir. Örneğin bazı matbaalar 82×52 mm basarken, bazı matbaalar 86×56 mm ebadında baskı yapabilir.
 • Sanıldığı gibi boyut yalnızca matbaaların prensipleri ya da fire ve maliyet hesaplamaları gereği değişmez. Dünyada teknik açıdan kabul görmüş ve origami tekniğine göre katlanarak elde edilen kâğıt boyutlarına en yakın A8 ölçüsüne sahip olan kartvizit ölçüleri, cüzdan gibi aksesuarlarda rahat ve formunu kaybetmeyecek şekilde saklanabilmesi, taşınabilmesi için de benzer boyutlarda basılır.
 • Standart kartvizit ölçüsünde boyut, estetik açıdan göz yormayacak, rahat okunabilecek ve görsel materyallerin kolaylıkla basılabileceği şekilde ölçümlendirilmektedir.
 • Standart kartvizit baskısında boyutla birlikte önemli olan bir diğer kriter ise puntodur. Yazı karakterlerinin (font) okunabilir olması için kartvizit tasarlarken yazı karakterlerinin en düşük 8-9 punto olması gerekmektedir. (Not: Lak işlemi uygulanacak alanlarda genelde en düşük 8-9 punto olarak işleme alınır.)
 • Boyutun yanı sıra standart kartvizit basımında bir diğer önemli faktör ise kâğıt kalitesidir. Hammadde olarak bilinen kâğıdın kalitesi, gramajı, üzerine uygulanan selefon işleminin başarılı şekilde yapılıp yapılmadığı gibi hususlar, estetik açıdan bir başarı kriteri olarak kabul edilebileceği gibi, baskı sonrası kartvizit materyalinin kalite ve ömrünü de etkiler. Doğru ve kaliteli kâğıt ile baskısı gerçekleştirilmeyen kartvizit, bir süre sonra kırılma, yıpranma, solma ve yırtılma gibi sorunlarla karşılaşır. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için mümkün mertebe kaliteli kâğıt ve doğru selefon işlemi uygulanmalıdır.

Ekonomik Kartvizit Baskı Aşaması ve Sonrası

 • Standart kartvizit, baskı aşamasına girmeden önce tasarım aşamasında teknik açıdan son kez elden geçirilir. Bu aşamada CMYK renk değerlerinin doğru verilip verilmediği, kesim ve taşırma paylarının doğru ayarlanıp ayarlanmadığı, “Bitmap” işleminin doğru şekilde yapılıp yapılmadığı ve uygun dpi değerlerinin ayarlanıp ayarlanmadığına bakılır. Şayet baskı öncesi teknik ayarlamalarda bir sorun görülmüyorsa, baskı işlemine geçilir.
 • Baskı öncesi teknik ayarlamaların ardından standart kartvizit şablonu, ofset baskı makinelerinde kontrol edilerek “cross” çizgileri ayarlanır ve tabakalara “CTP” işlemi ile çekilir. Organize matbaacılıkta baskı, toplu şekilde gerçekleşmektedir. Bu işlemin mantığı şu şekilde işlemektedir: Baskıya hazırlanan tüm kartvizitler formalara uygun şekilde bağlanır ve baskı işlemi toplu şekilde gerçekleşir.
 • Formalara uygun şekilde CTP işlemi ile çekilen standart kartvizit tasarımlarına, bu aşamadan sonra mat veya parlak selefon çekilir. Selefon, standart kartvizit yüzeyine parlaklık kattığı gibi kâğıdın dış etkenlere karşı korunmasını ve ömrünün uzun olmasını sağlar.
 • Çekilen selefon işleminin ardından kesim için makineye alınan tabakalar, dijital ekranlardan yapılan teknik ayarlamalar neticesinde eşit paylara bölünür.
 • Standart kartvizit, basım aşamasının ardından şayet özel bir bıçak izi ya da kabartma lak uygulamasına tabii tutulacaksa bu işlemler sırasıyla ilerler. Şayet herhangi bir işlem uygulanmazsa selefon çekilmesi ve eşit parçalara bölünmesinin ardından baskı işlemi sonlandırılır.

Alternatif ürünümüz olan kabartma laklı kartvizit veya sıvama kartvizit ürünlerimizi de inceleyebilirsiniz.

Standart Kartvizit Basımı Sonrası Ekstra İşçilikler

 • Kartvizit basımı sonrası uygulanan ekstra işçilikler, genellikle müşteri talepleri ya da kartvizitin ekstra özelliklerine göre belirlenmektedir. Bu ekstralar genellikle selefon, lak, özel bıçak izi veya özel ölçülü kartvizitler için geçerlidir.
 • Gofre kartvizit, fantezi tuale kartvizit ya da asetat gibi tabaka hâlindeki malzemelere baskısı gerçekleştirilen şeffaf kartvizitlerde selefon pek kullanılmaz. Bu gibi kartvizitler genellikle özel ölçü ve özel bıçak izi işlemine tabi tutulur.
 • Fakat standart kartvizitlerde baskı sonrası işlemler genellikle kısmi ya da kabartma lak, özel bıçak izinin ayarlanması veya farklı bir şekilde verilmesi gibi işlemleri kapsar.

Standart Kartvizit Baskısı Kalitesi Neden Önemli?

Kartvizit, genellikle kurumsal kimlik ihtiyaçları nedeniyle talep gören bir baskılı materyaldir. Bu nedenle kurumsal kimlik anlamında olumlu bir intiba bırakmak isteyen kişiler, genellikle kalın gramaja ve kaliteli hammaddeye sahip kartvizitleri tercih ederler. Bununla beraber kartvizit baskısında kalite, materyalin ömrünü belirleyen ana etkendir. Peki, kartvizit baskısı kalitesi neden önemli?

 • Kartvizit, yaptığınız işi potansiyel müşterilere doğru şekilde anlatmanın en etkili yollarından biridir. Bu nedenle kâğıt ve baskı kalitesi olumlu bir intiba bırakmak için etkili bir yöntemdir.
 • Doğru ve kaliteli malzeme yerine kalitesiz malzeme ile yanlış baskı gerçekleştirilmesi, standart kartvizitlerin bir süre sonra renk ve form kaybı yaşamasına neden olur. Bu da yaratmak istediğiniz kurumsal kimliğiniz için olumsuz bir etkendir.
 • Kaliteli malzeme ile baskısı gerçekleştirilmeyen ürünler genellikle renk kaybı, kâğıt kırılması ya da kısa sürede yıpranma gibi sorunlarla karşılaşır.
 • Öte yandan organize matbaanın yaygınlaşmasıyla birlikte düşen maliyetler, doğru malzeme ve doğru işçiliğin de önünü açtı. Bu nedenle siz de kartvizit ya da kurumsal kimlik ihtiyaçlarınız için organize matbaacılığı tercih ederek doğru ve kaliteli sonuçlar elde edebilirsiniz.

Standart Kartvizit Basım Fiyatları Nasıl Alınır?

Standart kartvizit basım fiyatları, genellikle matbaaların satış politikaları ve hizmet kalitelerine göre belirlenen, ortalama olarak benzer rakamlara sahip olsa da ürün bazında çeşitli farklılıklar gösteren bir skalada karşımıza çıkmaktadır. Fiyatı belirleyen unsur yalnızca kullanılan kâğıt ya da boya gibi hammaddelerin kalitesi ile değil, işçilik, makine türü ve sektördeki iş hacmine göre değişiklik gösterebilir. Fakat genellikle belirli bir fiyat aralığına sahip olan standart kartvizit basımı, özel talepler doğrultusunda da belirlenebilmektedir. Özel fiyatı belirleyen şey ise, diğer baskı ürünlerinde olduğu gibi adet, boyut ve gramajdır.

Ek bilgi

Ürün Cinsi

Parlak Selefon, Mat Selefon

Baskı Yönü

Tek Yön, Çift Yön

Adet

1000

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.