El İlanı Hangi Programlar İle Hazırlanır

el ilanı hangi programlar ile hazırlanır

El İlanı Hangi Programlar İle Hazırlanır

El ilanı baskılı materyaller aracılığıyla başvurulan reklam yöntemlerinin ülkemizde olduğu gibi dünya genelinde de en yaygın türüdür. Ülkemizde her ne kadar hizmet sektörü (özellikle yeme-içme sektörü) ağırlıklı bir reklam metodu olarak görülse de, kullanım alanı oldukça yaygındır. Dijital reklam ya da açık hava reklamcılığına kıyasla daha ekonomik olması ve potansiyel müşteriye doğrudan ulaşması nedeniyle tercih edilen el ilanı, dönemsel kampanyalarınızı duyurabileceğiniz gibi verdiğiniz hizmetler hakkında da müşterilerinizi bilgilendirmenize yarar sağlar. Peki el ilanı hangi programlar ile hazırlanır ? Yazımızın devamında bundan bahsedeceğiz.

Matbaa sektörünün endüstriyel teknolojinin gelişmesiyle birlikte daha organize bir yapıya kavuşması, maliyetlerin düşmesine ve taleplerin yoğunlaşmasına neden oldu. Henüz 10 sene öncesine kadar yüksek maliyetler nedeniyle kısıtlı bir kitle tarafından tercih edilen el ilanı gibi baskılı materyaller, organize matbaanın artmasıyla birlikte daha geniş kitleler tarafından rağbet görür oldu.

Endüstriyel ve dijital teknolojinin sentez bir altyapı ile hareket etmesiyle birlikte ortaya çıkan bu durum, günümüz teknoloji çağında dâhi insanların reklam ihtiyaçları için baskılı materyallere yönelmesine olanak sağladı. Temelde bu durum fizikî reklam kanallarının her daim daha çok talep görmesine neden oldu. Peki, bu denli başarılı olan ve yoğun talep gören el ilanı seçeneğinde yalnızca maliyet mi önemlidir? Elbette hayır.

Her alternatifte olduğu gibi el ilanı ile verilmek istenen mesajı öne çıkaran asıl detay tasarımdır. El ilanı tasarımında verilmek istenen mesajı potansiyel müşteriye doğru şekilde aktarmak için esas olan bazı kriterler vardır. Bu mesajları ve doğru tasarımı ise doğru programlar aracılığıyla elde edebilirsiniz. Peki, el ilanı hangi programla hazırlanır? İşte el ilanı tasarlamanıza yardımcı olacak tasarım sektörünün otoriter isimlerinden bazıları:

İlginizi Çekebilir >> El İlanı Tasarımı Nasıl Yapılır ?

El İlanı Hangi Programlar İle Hazırlanır

El İlanı Tasarımı İçin Illustrator

Illustrator ile el ilanı tasarımı

Illustrator programı ile el ilanı tasarımı hazırlama

CorelDraw programının sektördeki en sıkı rakibi. Adobe firmasının gözbebeği olan Illustrator, tıpkı CorelDraw ve muadilleri gibi vektör tabanlı bir programdır. Dünya genelinde milyonlarca tasarımcı tarafından kullanılan en popüler tasarımı programı olan Illustrator, Adobe programları ile homojen bir yapıda çalışmaktadır.

Geliştirilen özellikleri ve güncellenen sürümleri ile 1987’den bu yana tasarımcıların başucu programı olan Illustrator, el ilanı tasarımlarında vazgeçilmez olarak tanımlanabilir. Özellikle Adobe firmasının diğer tasarım programları ile olan uyumu, homojen özellikleri ve dinamik yapısı sayesinde hayal gücünüzü kolayca ekrana yansıtmanıza olanak sağlar.

El İlanı Tasarımı İçin CorelDraw 

30 senelik bir yolculuğun ardından geçtiğimiz aylarda Mac platformu için de bir sürüm duyuran CorelDraw, özellikle ülkemiz matbaa sektörünün vazgeçilmez tasarım programı olarak kabul edilebilir. CorelDraw, yapı ve işleyiş olarak kolay ve pratik bir kullanıma sahiptir. İşlevselliği, kullanım kolaylığı, kısayol kombinasyonları ve yaygın kullanımı nedeniyle birçok el ilanı tasarımında işinizi hızlıca görmenize olanak sağlayabilir.

Rakibi olan birçok programa kıyasla entegrasyon modülü olan CorelDraw, farklı formatlarda birçok dosyayı da desteklemektedir. Vektörel tabanlı bir tasarım programı olan CorelDraw, dinamik yapısı sayesinde birçok programa kıyasla daha hızlı sonuçlar vermektedir. Pratik arayüzü ve kendi iç modülündeki özellikleri sayesinde tasarımda harikalar yaratmanızı sağlayacak yüzlerce özelliği de sahiptir. Şayet siz de tasarım programlarında ağırlıklı kısayollar ile çalışan bir tasarımcı iseniz, CorelDraw birçok ihtiyacınıza yanıt verebilir.

InDesign ile El İlanı Hazırlama

Mizanpaj ve “düzenleme” programı olarak bilinse de, InDesign ile el ilanı başta olmak üzere birçok baskılı materyal ürününü rahatlıkla tasarlayabilirsiniz. Kardeş programları olan Illustrator ve Photoshop’ta olmayan birçok özelliği sayesinde oldukça modern ve minimalist tasarımlar elde edebileceğiniz InDesign, yalnızca meslekî olarak yapanlar tarafından değil, grafik tasarım işiyle meşgul olan, hobi olarak meşgale edinen birçok kişinin de sabit programlarından biridir.

Freehand MX ile El İlanı Hazırlama

Rakibi olan muadili programlara kıyasla biraz daha toy sayılabilecek olan Freehand, 16 senelik geçmişine karşın sektörde yer etmiş ve kolay kullanımı ile öne çıkmayı başarmış bir tasarım programıdır.

Adobe tarafından satın alınmasının ardından son olarak 11.0.2 kararlı sürümü ile tasarımcıların “yadigâr program” klasöründe yer alan Freehand, muadili CorelDraw gibi matbaa sektöründe yaygın olarak kullanılan bir tasarım programıdır.

Kolay kullanımı, pratik arayüzü ve vektör tabanlı yapısı sayesinde bir dönem milyonlarca tasarımcı arasında furya hâline gelen Freehand, son yıllarda ne yazık ki rakiplerinin gerisinde kalmış durumda. Fakat günümüz tasarım sektöründe hâlâ vefalı kullanıcıları bulunmaktadır.

Photoshop ile El İlanı Hazırlama

photoshop ile el ilanı tasarımı nasıl hazırlanır

photoshop programı ile el ilanı tasarımı hazırlama

Adobe firmasının bir diğer gözbebeği. Fotoğrafçılar kadar tasarımcıların da sıkça kullandığı Photoshop, her ne kadar fotoğraf düzenleme ve manipülasyon programı olarak bilinse de, tasarım işlerinde de sıkça kullanılan bir programdır.

Fotoğraf düzenleme mantığı ile çalışması nedeniyle piksel tabanlı bir program olsa da, tasarım konusunda harika sonuçlar elde etmenizi sağlayacak harikulade özelliklere sahiptir. Görsel efektler, modern geçişler ve son sürümlerle gelen sıradışı özellikleriyle Photoshop, el ilanı yaparken kullanabileceğiniz nadide tasarım programlarından biri.

Canva ile El İlanı Tasarımı

Masaüstü uygulamalarının dışında son olarak tavsiye edebileceğimiz bir diğer web uygulaması Canva. 2012 yılında kullanıma sunulan Canva, web üzerinden tasarımlar yapmanıza olanak sağlayan bir platform. Uygulama içeriğinde yer alan çeşitli görseller, vektör çizimler ve birçok özellik ile el ilanı tasarımlarınızı kolayca yapabilir, uygulama aracılığıyla daha önce birçok tasarım yapıp paylaşmış kullanıcıların örneklerinden ilham alabilirsiniz.

2012 yılında kullanıma sunulmasının yanı sıra kısa sürede milyonlarca tasarımcının gözbebeği hâline gelen platform üzerinde birçok tasarımı anlık olarak yapabileceğiniz gibi bilgisayarınızdan ya da web üzerinden çeşitli çizimler ve görseller aracılığıyla da tasarımlarınıza renk katabilirsiniz.

Artık el ilanı hangi programlar ile hazırlanır biliyoruz. Tasarımı hazırladıktan sonra el ilanı baskı aşamasına geçebilirsiniz. Sitemiz üzerinden fiyatlarımızı incelemeyi unutmayın.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *