Okul Dergisi Nasıl Hazırlanır? Dikkat Edilmesi Gerekenler

okul dergisi

Okul Dergisi Nasıl Hazırlanır? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle ilköğretim sürecinde çeşitli etkinlikler ve kültürel aktiviteler kapsamında öğretmenlerin de teşvikiyle birlikte her yıl öğrenciler arasında bir furya olan okul dergisi fikri, son dönemde popülerliği artan bir girişim hâline geldi. Okul dergisi, temelde sınıfın, genel anlamda ise okul ve bölgeye dair eğitim, ulaşım, etkinlikler, çeşitli aktiviteler ve bu aktivitelere dair birçok fotoğrafın paylaşıldığı, bir tür dönem içi yıllık tadında bir ihtiyaç olarak kabul edilebilir. Temelde çeşitli etkinliklerin, görsellerin, öğrenci ve eğitimci kadroya dair çeşitli bilgi ve metinlerin paylaşıldığı okul dergisi, oluşturulan toplam materyale göre şekillendirilmektedir. Teknik açıdan kaç sayfa olacağı, sayfaların içeriği, kâğıt gramajı, kapak özellikleri, tamamen baskı talebinde bulunan eğitimci kadronun bütçesine bağlı olarak belirlenmektedir. Peki okul dergisi nasıl hazırlanır nelere dikkat etmek gerekir?

ilginizi çekebilir > Profesyonel Dergi Tasarımı Nasıl Yapılır ?

Okul dergisi, öğrencilerin içinde bulundukları eğitim dönemi boyunca yaptıkları aktiviteleri, düzenledikleri eğlenceleri çeşitli görsel ve metinler aracılığıyla bir araya getirmelerini sağlayan, sınıfları, okulları ve okulun eğitim kadrosuna dair bilgilerin yer aldığı bir tür hatıra kitabıdır. İçerik, çoğunlukla görsellerden ve bu görsellere dair çeşitli açıklayıcı metinlerden oluşsa da, öğretmenler ve idareci kadronun düzenleme mahiyetindeki küçük dokunuşlarıyla birlikte belirli bir düzene girer.

Okul Dergisi Nasıl Hazırlanır?

okul dergi nasil hazirlanir

okul dergi calismasi nasil hazirlanir

Okul dergisi hazırlamanın ilk aşaması, etkinliğe katılacak olan her sınıftan bir temsilci öğrencinin seçilmesi ile başlar. Seçilen öğrenciler, idareci öğretmenle birlikte çeşitli görsel ve metin düzenlemelerine iştirak ederler ve derginin şablonunun oluşturulmasını sağlarlar. Her sınıftan seçilecek olan bu öğrenciler, genellikle görsel hafızası olan, sözel bölüme yatkın, pratik ve analitik düşünce yapısında ve mümkünse kıvrak bir zekâya sahip öğrenci gruplarından seçilir. Bunun nedeni yalnızca dergi hazırlama kriterlerinin sağlanması değil, ortaya çıkarılacak olan ürünün kısa sürede ve sağlıklı şekilde oluşturulmasını sağlamaktır.

Oluşturulan dergi basım ekibi, gözetmen veya idareci öğretmen tarafından belirlenen gün ve saatte bir araya gelir ve derginin basımı için gerekli materyallerin toplanması için görüşmeler yapar. Bu görüşmelerde her bir öğrenci fikrini beyan eder, buldukları görselleri paylaşır ve dergide olmasını talep ettikleri etkinlik, okulları ve sınıflarına dair bilgi ve şayet olacaksa çeşitli boyama, oyun ve bulmacalara dair fikirlerini paylaşırlar.

Elde edilen materyaller, belirli bir tertiple bir araya getirilir ve derginin her bir sayfası, basım kriterlerine bağlı olarak düzenli bir şablona oturtulur. Okul dergi içeriği, sayfa sayısına bağlı olarak belirlenmelidir. Sayfa sayısını belirleyen kriter ise maliyettir. Okul dergisi bastırmak için gerekli olan bütçe, çoğu zaman kaymakamlık veya belediyelere yapılan başvurular ile karşılanabilmektedir. Ancak kısıtlı bir bütçe imkânı nedeniyle çoğu okul dergi basım maliyetinin ancak belirli bir kısmını ödenek olarak alır. Bu nedenle sayfa sayısı, ancak okula dair ana bilgilerin yer aldığı, gerekli bilgilerin paylaşıldığı seviyede tutulur. Dolayısıyla içeriği belirleyen en önemli kriter bütçedir.

Okul Dergisi İçeriğinde Neler Olmalı?

Okul dergisi, genellikle okul içerisindeki tüm sınıfların ortak iştirakiyle oluşturulan bir nevi etkinliktir. Fakat bazı durumlarda kısıtlı katılım nedeniyle katılım gösteren sınıf temsilcilerinin fikirleri doğrultusunda içerik, gözetmen ya da idareci öğretmenin onayıyla oluşturulur. Peki, nedir okul dergisini okul dergisi yapan kriterler? İşte okul dergisi hazırlarken içeriğinde olması gereken bazı önemli materyaller:

   Okul Dergisi İçin Fotoğraflar:

dergi icerisinde fotoğraflar

dergi icerisinde fotoğraf kullanımı

Fotoğraflar, okul dergisi gibi basılı materyallerde hem materyalin dikkat çekici olmasını hem de okullu öğrencilerin yaptıkları etkinliklere dair fikir edinmenizi sağlar. Nitekim temel olarak okul dergisi yalnızca okulun müfredat gereğince gerçekleştirdiği eğitim etkinliklerini değil, çeşitli aktiviteleri, gezi ve eğlence etkinliklerini, okul ve sınıf içerisindeki kutlamaları ve daha pek çok şeyi bir araya getiren bir materyaldir. Bu etkinliklerin en sağlıklı yolu ise öğrenciler ve öğretmenlerin bir araya getirdikleri çeşitli fotoğraflar ile sağlanır. Fotoğraf seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli husus baskıya uygun kalitede olmalarıdır. Bu kriter için baskı öncesi matbaanız ile fotoğrafların kalitesini muhakkak teyit etmelisiniz.

   Metinler:

dergi calismasi icerisindeki metinler

dergi calismasi icerisindem metinler

İçeriği belirleyen, tamamlayan bir diğer kriter ise metinlerdir. Dergi içerisinde yer alan metinler, fotoğrafları tamamlayan, onlar hakkında bilgiler veren içerikler olabileceği gibi, okul, öğrenciler, eğitimci kadro ve diğer konular hakkında da bilgiler verebilir. Metinler hazırlanırken öğrenciler ile işbirliği içerisinde olmak, hem onları teşvik etmeye fayda sağlar, hem de eğitimleri için önemli bir katkıda bulunur. Bu nedenle metinlerin hazırlanma aşamasında mümkün mertebe öğrenciler arasında bir görev dağılımı yapılmalı ve kendilerine verilen konular hakkında çeşitli metinler yazmalarını istemelisiniz.

   Etkinlikler:

dergi icerisinde etkinlikler

dergi icerisinde etkinlikler

Fotoğraflar ve metinlerle birlikte içeriğin belirlenmesinde önemli bir faktör olan etkinlikler, okulun yalnızca eğitim konusunda değil, çeşitli etkinlikler konusunda da ne denli başarılı ve girişken olduğuna dair velileri bilgilendirmenin en eğlenceli ve sağlıklı yoludur. Okul ya da sınıfça yapılan etkinliklere dair fotoğraflar, metinler ve bilgiler paylaşmak, dergi içeriği konusunda da oldukça besleyici olacaktır.

   Diğer:

Ana materyallerle birlikte opsiyonel bir seçenek olan diğer kategorisinde ise yaş gurubuna bağlı olarak alternatif olarak dergi içerisine koyulabilecek olan çeşitli boyama bölümleri, bulmaca ve soru içerikleri, beyin egzersizleri ve bilmeceler, hem dergi hazırlama aşamasında çocukların eğlenmesine fayda sağlar, hem de eğitimleri için oldukça eğitici bir etkinlik olur.

   Yaşam:

Eğitim ve etkinlik kategorisinin yanı sıra sağlık, trafik, gündelik yaşam, aile, arkadaşlık ve benzeri diğer sosyal ve ahlâki kavramlar hakkında özellikle öğrencilerden çeşitli kompozisyonlar, soru-cevap etkinlikleri ve fikir beyanında bulunmalarını istemek, derginin içeriğini zenginleştirebileceği gibi onların bu konu hakkındaki görüşlerini ortaya koyarak eğitimlerine katkıda bulunmanızı da sağlar. Dergi hazırlama aşamasındaki bu tarz etkinlikler özellikle çocuklarımızın eğitimi konusunda oldukça besleyici bir role sahiptir.

Okul Dergisi Basım Maliyeti Ne Kadardır?

Okul dergisi baskı maliyeti, derginin hazırlama aşamasından sonra gelmektedir. Tasarım aşamasında yapılacak olan müdahaleler ile sayfa sayısı artabileceği gibi düşüş de gösterebilir. Bu nedenle hazırlık aşamasında baskı için anlaştığınız matbaanın grafik tasarım bölümünde işiniz ile alakadar olacak grafiker ile süreç boyunca irtibatta olmak süreci hızlandırabileceği gibi zamanınızı da kaliteli şekilde kullanmanızı sağlar. Peki, ortalama olarak baz alırsak, okul dergisi basım maliyeti ne kadardır? İşte maliyeti belirleyen faktörler:

Okul Dergisi İçin Sayfa Sayısı:

dergi calismasi sayfa sayisi

dergi calismasi sayfa sayisi

Dergi, kitap ve katalog gibi baskılı materyallerde fiyatı belirleyen en önemli kriter sayfa sayısıdır. Tasarım aşamasına geçildiğinde baskı tekniklerine göre yapılan düzenlemeler, bazı durumlarda sayfa sayısını artırabilir ya da düşürebilir. Bu nedenle dergi hazırlık aşamasında şablon hazırlığı öncesi bu kriterleri matbaanız ile görüşmeniz gerekir.

   Sayfa ve Kapak Gramajı:

Maliyeti sayfa sayısı kadar etkileyen bir başka faktör ise kâğıt türüdür. Gramaj, dergi gibi çok sayfalı ürünlerde maliyeti etkileyebildiği gibi kaliteyi de aynı oranda etkileyen bir kriterdir. Maliyeti düşük tutmak için 90 gramlık kuşe kâğıttan baskı fiyatı asgarî düzeyde tutabileceği gibi kalitenin de orta karar olmasına neden olur. Bu nedenle ortalama olarak kabul edilebilecek 80-90gr 1.hamurdan baskı almak idealdir.

   Adet ve Boyut:

Adet ve boyut, fiyatı etkileyen diğer önemli kriterlerdir. Matbaada adet arttıkça birim fiyat düşer. Bu nedenle okul dergisi basımında doğru adedi belirlemek, bütçenizi doğru şekilde kullanmanıza da fayda sağlar. Şayet dergi içeriğine koyulan bilgiler, okul, öğrenciler ve yapılan etkinliklere dair uzun süreli bir bilgi veriyorsa, adedin yüksek olmasında sakınca yoktur. Bu sayede yüksek adet üretim ile toplam fiyatı düşük tutabilirsiniz. Adetle birlikte boyut ise fiyatı doğrudan etkileyen bir başka kriterdir. Dergi ve katalog gibi baskılı materyaller genellikle A4 ebadında basılmaktadır. Şayet bu standart ölçülerde yapacağınız değişiklikler baskıya girecek formanın fire vermesine neden oluyorsa maliyet doğrudan yükselir. Bu nedenle boyut seçimini standart kalıplarda tutmak fayda sağlayacaktır.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *