Sipariş Fişi Baskı

Sipariş Fişi Baskı

 • Ebat
  Nüsha
  Yaprak Sayısı
  Baskı Rengi
  Numaratör

  lütfen 6 haneli rakam giriniz.

 • Sipariş fişi üretim süremiz 3-4 iş günüdür.
 • Fiyatlara tasarım dahil değildir.
 • Anlaşmalı Kargo İle Karşı Ödemeli Gönderilmektedir.

Toplam Fiyat: +KDV

Açıklama

Sipariş fişi baskı ağırlıklı olarak hizmet alanın da çalışmaları olan firmalar tarafından kullanılır. Genel de yeme-içme sektörün de çeşitli ambalaj ve baskı halindeki ürünler alanında önemli yere sahiptir. Firmaların isteklerine göre antetli kağıt formatın da basım işlemleri, adisyon standart baskısı veya mevcut şablon baskı halinde uygulanabilmektedir. İki yaprak olacak şekilde koçan kullanılır. Faturayı andıracak şekilde tek yönlü, belirlenen şablon ve içeriğindeki bilgiler ile basım işlemi uygulanır. Garson bir nüshasını kasadaki görevliye, bir nüshasını da sipariş veren müşteriye bırakır.

Hizmet alanında sayısız sektör de kullanılması mümkündür. Sırf yeme-içme sektörüne özel bir durum değildir. Standart özellikler de hazırlanabildiği gibi tutkallı bloknot vb. sipariş fişi baskısı firmanın isteklerine göre basımı yapılabilmektedir. Pek çok farklı şablon ve baskı işlemleri ile sipariş fişi hazırlanırken hangi özelliklere dikkat etmeniz gerekir, baskı aşamaları nelerdir?

Sipariş Fişi Baskı İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Matbu evrak alanında yer alır ve genel de tanınan ismi sürekli formdur. Pek çok sektör de irsaliye, sipariş fişi, fatura gibi sürekli devamlılığı olarak kullanılan tıpkı numaratör de olduğu gibi basım aşaması ile takip mekanizması işletilen evraklardır.

Baskı için kullanılan renk genel de siyah olup, firma isteği doğrultusun da iki renk veya farklı renkler kullanılarak da üretimin yapılması mümkündür. Maliyete direkt etki etmesinden dolayı firmalarca genel de sadece siyah renk istenmektedir.

Şablon olarak standart bir tablo yer alır. Sütun ve satır ayrı olacak şekilde başlıklar eklenir, siyah baskı yapılır. Firmaların isteği olur ise antet kısmı iki renkten oluşacak şekilde basımı da mümkündür.

Kesim payı her zaman dikkate alınarak şablon oluşturulur ve baskıya verilir. Sipariş fişi için kullanılacak kağıt boyutu genel de A6 olmakla birlikte firmalar istekleri ile özel, farklı ölçüler de baskı da yapılabilir. Ama maliyete etki eden bir aşamadır.

Genel de baskı için kullanılan tek renk siyah olup, matbu evraklar olarak tanımlama yapılır. CMYK formatın da baskı yapılmasından dolayı deneyimli matbaa firmasına işin verilmesi önemlidir. Bu formattaki değerler de yanlış giriş ile baskı yapılması durumun da çizgiler de patlama, yazıların üst üste gelmesi, iç içe geçmesi yani bozulması gibi pek çok vaka görülebilir. Bu gibi sorunlarla kimse karşılaşmak istemez ve bahsettiğimiz renk değerleri konusunda işin ehli çalışanların tasarımı tamamlaması ve baskıya verilmesini önermekteyiz.

Perforaj veya ciltleme çalışmaları için yapılacak tasarımlar önemli olduğundan şablondaki dış çizgiler ve kesim payına ayrıca dikkat etmek gerekir. Ciltleme kısmı üst veya sırt bölmeden uygulanır ve perforaj işlemine geçilir. Sipariş fişi için hazırlanan tasarımlar, matbaadaki baskı kalitesi, aşamaları göz önünde bulundurularak kesim payı uygulanması gerekir. Bu işlemi uygulamak için bahsettiğimiz iki kısımdan itibaren birkaç santimetre içeriden tasarımın başlatılması daha uygun olabilir. Matbaadaki uygulanan kriterlere, ölçüye göre değişiklik gösterebilir.

Sipariş Fişi Baskı Ebadı ve Kağıt Özellikleri

 • Kağıt ebadı, belirli denilebilecek ölçüler içerisinde uygulanması gerekir. Diğer matbu evraklar arasında yer alan bu işlem için örnek verecek olursak 148.5×105 mm A6 ebadı tercih edilebilir. Aynı zaman da magnet baskı ve tukallı bloknot için de aynı ölçüler genelde kullanılır. Bazen ise pay bırakılacak kısım birkaç milimetreden ibarettir. Sebebi ise fire verilecek ise en minimum seviye de tutmak ve azami düzeyde çalışma yapılmasıdır.
 • Genel olarak en birincil aşamalardan bir tanesi maksimum verimlilik içerisin de baskı işleminin yapılmasıdır. Örneğin, A3 ebadında bir kağıda A4, A5 ve A6 kağıt ebatların da yer alacak basım işlemi uygulanır ise oldukça verimli çalışma ortaya çıkarılabilir.
 • Basım yapılacak kağıt gramajı 70,80,90 gramlık olanlardan tercih edilebilir. Yaygın tercihlerden bir tanesi kitap basımı işlemlerin de tercih edilen teksir kağıtlarıdır. Maliyeti fazla olmamasından dolayı kullan-at olarak düşünülür ve bu seçimler yapılır. Tek seferlik kullanımdan dolayı hemen yazmaya uygun olacak kağıtlar bunlardır.

Sipariş Fişi Baskı Sürecince ve Devamında Neler Yapılıyor?

 • Sipariş fişi basım aşamasına geçmeden önce tasarım olarak kusursuz çalışma ortaya konulması gerekir. Şablondaki kenar boşluklarının ne olacağı, çizgiler, kesim payı ne kadar bırakılacak, renk değerleri ile yapılacak ayarlar gibi bir dizi çalışmadan bahsedebiliriz. Bu süreç tamamlanır ve tasarıma ait kalıp alınarak tabaka pozlamaya geçilir.
 • Sipariş fişleri istenen ebatlar da ve her birisi aynı parçalar da olacak şekilde bölünmesi yapılarak tabakalar için ölçekli olarak basımı uygulanır.
 • Ciltleme aşamasına geçilmeden önce giyotin makinesin de kağıtların kesimi yapılır ve bu tabakaların düzenli şekilde bir araya getirilmesi uygulanır.
 • Bu tarz adisyon kağıtları matbu evraklar olmasından dolayı sırf bölmelerinden veya üst kısımlarından Amerikan ciltleme yöntemi uygulanarak ciltlemesi yapılır. Bu iki tercihten birisi yapılırken sıcak tutkal sürülür ve merkezden olacak şekilde karton tabakanın da yapıştırılması uygulanır. Soğuk pres kullanılarak son işlem uygulanır ve hava ile soğuması sağlanır.
 • Yeterince soğuk hale geldikten sonra perforaj işlemine geçilir. Bu sayede istenildiği zaman uğraştırmadan kağıtların koçandan yırtılması sağlanır. Birbirine tutkal ile yapışan kağıtların formu korunur. Eşit aralıklı açılacak delikler sayesin de kağıt, koçan ile ayrılması uğraştırmadan yapılacaktır.

Sipariş Fişi İçin Hangi Ciltleme Çalışması Vardır?

 • Matbu evraklar olarak kabul edilir ve sürekli form sınıfında yer alır. Bu nedenle en uygun seçenek Amerikan ciltleme yöntemidir. Sebebi ise 50 yapraklı iki nüsha olması, ucuz maliyeti, kullan-at olarak faydalanılması olarak yazılabilir. Ekonomik ciltleme yöntemleri açısında bu aşama sıklıkla tercih edilir.

Sipariş Fişi Basımı İçin Hangi Ciltleme Süreci Vardır?

 • Forma baskısı tamamen bitirilir ve ardından hemen ciltleme için çalışma başlatılır. Bir önceki örnek de olduğu gibi Amerikan ciltleme yöntemi ile anlatıma devam edecek olursak; formalar tamamen hazır olduğunu düşünürsek, otokopili tabaka için titiz olarak kağıtlar bir arada durması sağlanır. Sonrasın da merkezden kırım çalışması uygulanan kapak kağıtların merkezine gelecek şekilde yerleştirilir.
 • Pres uygulanmadan önce sıcak tutkal ile iyice yapışması sağlanır ve son olarak soğuması için bekletilir.

Sipariş Fişi Baskısı İçin Kaliteyi Belirleyen Nelerdir?

Tek seferlik kullan at ürün olmasından dolayı kısa bir süreliğine kullanılır. Tıpkı cepli dosya ve bloknot da olduğu gibi. Bu sebepten kalite standardı olması gerekir. 70-80 gram ağırlığında kitabın basımı için de kullanılan 1. hamur teksir kağıtları vardır. Eğer bu kalitenin altına düşülecek olur ise kağıt boyayı emer ve arzu edilen sonuca ulaşılamaz. Baskı çalışması kusursuz yapılsa bile kağıt seçimindeki kalitesizlikten dolayı görevli yazma sırasın da mürekkebin dağılmasını bile görebilir. Bu nedenle standart altında kalite de olan kağıtlar asla kullanılmamalıdır.

Sipariş Fişi Baskı Fiyatlarını En Çok Ne Etkiler?

Sipariş fişi ana kullanım amacı belli hizmet sektörün de siparişi veren ile satıcı arasındaki alışverişe dair notların alınmasıdır. Tıpkı antetli kağıtta olduğu gibi firmaya ait bazı bilgiler üst başlık hanesin de yer alır. Kaç adet basım yapılacağı, kağıt türü seçiminin ne olduğu, ebatlarına dair ayrıntılara göre baskı fiyatları değişebilir. Standart olarak 50 yapraklı ve otokopili formatta basımı genelde maliyeti düşüktür. Ama sipariş özelleşir ise örneğin; müşterinin özel renkler istemesi, adet sayısın da değişikliğe gidilmesi fiyata etki edebilir. Fiyatın en çok artmasına neden olan genelde renkler ve nüsha sayısıdır.

Ek bilgi

Ebat

A5 (14x20cm)

Nüsha

1 Asıl + 1 Suret, 1 Asıl + 2 Suret, 1 Asıl + 3 Suret

Adet

5 Cilt, 10 Cilt

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.